+48 531 288 800
 • Polski
 • Deutsch
 • Każda profesjonalna agencja artystyczna powinna mieć w swojej ofercie występy doświadczonych big bandów. Nic bowiem nie robi takiego wrażenia, jak spore grono muzyków, dzielących się z widownią niesamowitą energią oraz niebywałym talentem, połączonym z ogromną wiedzą na temat muzyki i szacunkiem do jej historii. Warto więc sprawdzić, na czym dokładnie polega specyfika big bandów, aby wiedzieć, jak bardzo mogą uświetnić one nie tylko duże eventy, ale też kameralne, klimatyczne imprezy.

  Czym właściwie jest big band?

  Zanim jednak wytłumaczymy, na czym polega siła big bandów, wyjaśnijmy, czym one dokładnie są i jacy muzycy znajdują się w ich strukturach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że już sama nazwa jest niemałą podpowiedzią, bowiem big band – w najbardziej dosłownym tłumaczeniu – to po prostu „duży zespół”. W skład tego typu formacji wchodzi zazwyczaj kilkanaście osób, choć zdarza się, że są one zasilanie nawet przez kilkudziesięciu muzyków. Historia big bandów sięga lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, kiedy to jazz cieszył się niezwykłą popularnością, choć należy zaznaczyć, że big bandy rzadziej bazują na improwizacjach, ich repertuar jest bowiem wcześniej odpowiednio przygotowany i zaaranżowany. Mimo to, błędem byłoby stwierdzenie, że big bandy nigdy nie decydują się na występy improwizowane, ponieważ takie też się zdarzają, choć jednak znacznie rzadziej.

  Przedsięwzięcie pełne rozmachu

  To, co wyróżnia big bandy, to na pewno rozmach, z jakim one działają. Nic zresztą dziwnego – co najmniej kilkunastu muzyków, których występ nawiązuje zazwyczaj do jazzu i swingu, musi robić wrażenie, a całe przedsięwzięcie z pewnością imponuje skalą, werwą oraz dynamiką. I to właśnie jest jedną z największych zalet big bandu – fakt, że jest on podzielony na kilka sekcji rytmicznych, a każda z nich emanuje energią i polotem, łącząc w spójną całość charyzmę muzyków, ich talent oraz doświadczenie. Jeśli więc chcemy, aby event cechował się bogactwem dźwięków i różnorodnością idealnie współgrających ze sobą instrumentów (wśród nich wymienić można np. perkusję, fortepian, kontrabas, gitarę, trąbki, puzony, saksofony i klarnety) – koniecznie powinniśmy zdecydować się na big band.

  Magia tamtych lat

  Big bandy to jednak nie tylko energia i rozmach – występ tego typu formacji może zagwarantować nam niesamowitą, ekscytującą podróż do czasów, kiedy to swing królował na scenach i parkietach, zdobywając sobie spore grono entuzjastów. Klimat tamtych lat jest możliwy do odtworzenia, jeżeli znajdziemy profesjonalny zespół, którego członkowie znają się na muzyce, rozumieją mechanizmy, które w niej zachodzą i potrafią odnaleźć się nie tylko w różnego rodzaju brzmieniach, ale nieodłącznie idących z nimi w parze zjawiskach kulturowych. Prawda jest bowiem taka, że jazz, a więc również swing, to nie tylko dźwięki, lecz przede wszystkim styl życia, stan ducha i niepowtarzalna atmosfera, którą stworzyć mogą jedynie ci muzycy, którzy potrafią się z tym utożsamić.

  Jak więc widać, zainwestowanie w big band jest naprawdę dobrą decyzją, ponieważ daje on gwarancję doskonałej zabawy i świetnego show, któremu nie brak elegancji i dostojności. Ważne jest natomiast to, aby wybrać dobry zespół, który nie zawiedzie naszych oczekiwań. W Polisound pracują zaś najlepsi muzycy, którzy potrafią wydobyć z big bandu cały potencjał, jakimi w nim drzemie.