+48 531 288 800
  • Polski
  • Deutsch
  • Każdemu, kto organizuje uroczystą kolację zależy na tym, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik – menu powinno być szczegółowo przemyślane, miejsce ciekawie zaaranżowane, a klimat odpowiednio nastrojowy. Podobnie jest w przypadku kolacji biznesowych i firmowych, choć tutaj zadanie jest znacznie trudniejsze – gości jest bowiem o wiele więcej, są oni też zazwyczaj bardzo wymagający. Dbając o zachowanie jak najwyższych standardów, warto więc uwzględnić także profesjonalną oprawę muzyczną – taką, która będzie tłem do rozmów, ale przy tym nie będzie banalna.

    Wybór właściwej muzyki wcale nie jest prosty, dlatego lepiej nie robić tego na własną rękę i powierzyć to zadanie doświadczonym ekspertom. Pracownicy agencji artystycznych wiedzą bowiem doskonale, co sprawdza się na tego typu eventach, a na dodatek dysponują oni ciekawym portfolio i wysokiej jakości sprzętem, w skład którego wchodzą nie tylko instrumenty i konsolety, ale także nagłośnienie oraz oświetlenie. Jakie gatunki muzyczne są więc preferowane przez ekspertów? Mamy kilka podpowiedzi.

    My proponujemy zaś delikatniejsze wersje jazzujących brzmień, takie jak cool jazz, smooth jazz i swing, które cechują się ciepłem i swoistą zwiewnością. Jeśli więc oprawa uroczystej kolacji ma być w pełni elegancka – subtelny jazz jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, dającym pewność, że wszyscy goście będą czuć się komfortowo i wyjątkowo, a całe wydarzenie wypełnione będzie niesamowitą atmosferą.

    1. Jazz

    Choć początki jazzu, sięgające samego początku XX wieku, były co najmniej kontrowersyjne, gatunek ten przetrwał próbę czasu i zyskał szacunek entuzjastów muzyki, trafiając z sal koncertowych na bankiety i przyjęcia. Oczywiście, odmian jazzu jest naprawdę sporo, a poszczególne z nich znacznie się od siebie różnią, jednak to, co pozostaje niezmienne, to niesamowita wykwintność i świeżość tego nurtu.

    .

    2. Soul

    Soul jest potocznie nazywany „muzyką duszy”, trudno zatem o bardziej subtelny gatunek. Jego historia sięga końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, choć w pełni rozwinął się on dopiero w kolejnej dekadzie. Co ciekawe, również soul mocno czerpie z jazzowego dorobku – większość utworów, utrzymanych w tej estetyce, korzysta bowiem z rozwiązań, które niegdyś wypracowali właśnie jazzmani.

    Z czym natomiast kojarzy się soul? Przede wszystkim z niesamowitą zmysłowością, ornamentalną wokalistyką i bogatym brzmieniem, uzyskiwanym dzięki rozbudowanemu instrumentarium. Artyści, decydujący się na soulowy repertuar, posiadają ogromne umiejętności i niebanalną barwę głosu, dlatego też ich muzyka nada organizowanemu wydarzeniu gracji i dostojności, zachowując przy tym przyjemny klimat.

    3. Downtempo – tzw. chillout, ambient, soft pop

    Downtempo, inaczej nazywane downbeatem, to jeden z wielu gatunków muzyki elektronicznej, mający swoje początki w Wielkiej Brytanii lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Tempo utworów, nawiązujących do tej stylistyki, oscyluje między 80 a 120 BPM, tak więc jest wolne i delikatne, raczej snujące się i towarzyszące, niż mocne i taneczne. Dlatego też downtempo świetnie sprawdza się jako tło do rozmów, czy też kolacji, co szybko odkryli właściciele restauracji oraz kawiarni, proponując swoim gościom tego typu repertuar.

    Warto wspomnieć też o pochodnych tej estetyki, których na pewno nie można lekceważyć: przestrzennym dubie, relaksującym chilloucie, niezobowiązującym lounge’u i nowoczesnym, miejskim nu-jazzie.

    Wymieniliśmy trzy propozycje, które naszym zdaniem na pewno umilą uroczystą kolację, dodając jej wdzięku, ale nie przytłaczając rozmachem. Więcej na temat opraw muzycznych do podobnych eventów znaleźć można natomiast na naszej stronie internetowej.