W poprzednim wpisie omawialiśmy gatunki muzyczne, które według nas nigdy się nie zestarzeją. Wymieniliśmy wówczas latino, swing i jazz zaznaczając, że ten ostatni doczekał się wielu odmian – czasem zbliżających się do awangardy i performansu, a niekiedy wręcz przeciwnie, sprytnie skręcających w stronę muzyki stricte rozrywkowej. Doskonałym przykładem tej drugiej taktyki jest właśnie smooth jazz, któremu dziś dokładniej się przyjrzymy.
Czym jest smooth jazz?
Smooth jazz jest gatunkiem muzycznym, którego specyfika polega na umiejętnym połączeniu instrumentarium typowego dla kultury jazzowej z rozwiązaniami, które zyskały na popularności pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych XX wieku – takimi, jak na przykład samplery. Nurt ten rezygnuje jednak z charakterystycznego dla rdzennego jazzu rozmachu, skłaniając się ku wyraźnie zaznaczonej linii melodycznej, zazwyczaj prowadzonej przez jeden konkretny instrument (najczęściej saksofon). Kolejnym aspektem, który wyróżnia smooth jazz, jest jego tempo, oscylujące między 90 a 105 BPM. Co ciekawe, w późniejszym czasie, gdy prym zaczął wieść sprzęt elektroniczny, tego typu rozwiązanie zostało określone właśnie mianem „downtempo”, tworząc odrębny gatunek.
Historia płyt gramofonowych sięga końcowych lat XIX wieku, a urządzeniem, na którym do dziś się je odtwarza, jest gramofon, będący kreatywnym przekształceniem fonografu. Postaciami, które natomiast wspomniany fonograf ulepszyli, byli Alexander Graham Bell oraz Charles Summer Tainter, założyciele firmy American Gramophon Co. (później: CBS Columbia, królująca na rynku fonograficznym).
Miłośnicy czarnych płyt cenią sobie przede wszystkich ich organiczne, głębokie brzmienie, a także różnego rodzaju szumy i trzaski, które tworzą niepowtarzalny klimat. Nośnik ten jest preferowany przez selekcjonerów promujących kulturę hiphopową, a także wśród entuzjastów szeroko pojętej elektroniki. Łączy się z nim również zjawisko crate-diggingu, czyli przeszukiwania sklepów w celu odnalezienia nieznanych lub zapomnianych nagrań.
Z jakimi stylistykami może łączyć się smooth jazz?
Podkreśliliśmy we wstępie, że smooth jazz błyskotliwie korzysta z motywów, wypracowanych w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w obrębie szeroko pojętej muzyki rozrywkowej, ale warto dodać, że nie ze wszystkich. Estetyka ta najchętniej łączy się bowiem ze stylami, które często występują pod wspólną etykietą „urban music”. Zaliczają się do niej m.in. R&B, funk, niekiedy również bardziej jazzujący hip-hop, a także soul oraz jego nowsze warianty, takie jak pulsujący neo-soul. Są to więc dźwięki głębokie, choć jednocześnie lekkie, zwiewne, rytmiczne i bez wątpienia zapadające w pamięć.
Dlaczego smooth jazz świetnie sprawdza się na eventach?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: ponieważ jest on czarujący i pełen uroku, a przy tym niezwykle elegancki i dostojny. Żaden inny gatunek nie proponuje tak ciepłego brzmienia, posiadającego pewną majestatyczność oraz enigmatyczność. Tego typu dźwięki świetnie sprawdzą się więc w różnego rodzaju sceneriach – zarówno jako tło do uroczystej kolacji, jak i w roli romantycznego podkładu do tańca. Siłą smooth jazzu jest również fakt, że – paradoksalnie – może on orzeźwić publiczność podczas gorących, letnich wieczorów, jak i ogrzać w trakcie mroźnej zimy. Jeśli więc chcecie, aby organizowane przez Was wydarzenie było pełne magii, klasy i wdzięku, koniecznie rozważcie zespół muzyczny na event, który specjalizuje się właśnie w tej stylistyce.
Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić Was do słuchania smooth jazzu – sięgajcie więc po sprawdzone przeboje, szukajcie nowych patentów i eksplorujcie ten dostojny, choć jednocześnie spontaniczny gatunek.